26 Kasım 2013 Salı

Max Stirner - Biricik ve Mülkiyeti

Nietzsche'nin Marx'ın Bonnot Çetesi ve Derrida'nın Deleuze'ün, Baudrillard'ın ve daha bir çoğunun adını zikretmekten bilinçli olarak kaçındığı (Nietzsche), ismini duyunca sinirlendiği (Marx), hayaletlerinin peşine düştüğü (Derrida) övdüğü ve yerdiği...ideolojistlerin nefret etmeyi sevdiği anarşist: Max Stirner

*Cuma Adlı Adamlar (Açık Radyo) programında Ömer Madra ve Halil Turhanlı'nın kitap üzerine yaptıkları değerlendirmeleri dinlemek için şuraya bakabilirsiniz.

*Max Stirner - Biricik ve Mülkiyeti - indir

Ek Okuma Önerileri:

1. Max Stirner ve "Biricik" 

2. İnsan ve Devlet Üzerine 

3. Stirner: Devrim ve İsyan 

4. Stirner ve Deleuze'ün Anarşizmi 

5. Anarşizme Post-anarşist Bir Yaklaşım 

6. İki'li ilişki, Üç'lü toplum: Stirner ve Simmel 

7. İdeolojistlerin Nefret Etmeyi Sevdiği Anarşist 

8. Stirner ve Foucault: Post-Kantçı bir özgürlüğe doğru

3 yorum:

 1. Stirner 'i güzel anlatmışsın daha çok konuşan bey. Ve daha az ve yavaş konuşan bey yalnızca bir ara verelim mi dedi işe yarar. Olmasan da olurmuş arkadaşım. Müzikler güzeldi.
  Bu yorumu Türkiye'de muhtemelen Biricik ve Mülkiyeti kitabını 3 defa okumuş tek kişi tarafından yazıldığından habersizsiniz. Güzel yorumlamışsın, çok konuşan bey.
  Fakat bir konu hakkında da konuşsaydın keşke. İlk sayfadaki Sevgili Marie'ye ... kısmı. Geniş alınlı peygamberim sizce de (umarım okudunuz) Aylak Adamdaki C. gibi ? Tutamak olarak yalnızca Aşk 'ı mı görmüş tüm değerleri reddettikten sonra ?
  Çok konuşan bey, cevabınızı bekleyeceğim.

  YanıtlaSil
 2. ses dosyası patlamış dostum tekrar paylşabilirmisin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Metin ve ses dosyası güncellendi, bildirim için sağ ol.

   Sil